III liga: Rozmowa z prezesem Świtu

Na zakończenie roku postanowiliśmy porozmawiać z prezesem Świtu Szczecin – Pawłem Adamczakiem, pod którego wodzą klub odbił się od dna i obecnie odważnie skłania się w kierunku historycznego awansu do II ligi. Co najważniejsze, Świt ciągle się rozwija, krok po kroku budując swoją pozycje w zachodniopomorskiej oraz ogólnopolskiej rodzinie piłkarskiej i prowadzi przy tym transparentną politykę w stosunku do swoich partnerów biznesowych oraz zawodników, którzy nie mogą narzekać na warunki jakie mają zapewnione Skolwinie.

Pierwszy zespół Świtu ma za sobą bardzo udaną rundę choć po ostatnim meczu pozostał chyba mały niedosyt, ponieważ mogliście przezimować jako lider. A jak prezes oceni minioną jesień w wykonaniu zespołu Pawła Ozgi?

Wszyscy wykonaliśmy dużo pracy, żeby cieszyć się z zajmowanego obecnie miejsca w tabeli oraz pozycji, jaką dziś na mapie Szczecina zajmuje nasz klub. To nie jest skrawek roku, ale wiele lat pracy. Wracając do pytania to apetyt rośnie w miarę jedzenia i po ostatnim meczu we Wronkach osobiście czułem satysfakcję, że nasi zawodnicy zdominowali piłkarzy trenujących na co dzień w pierwszym zespole Lecha, a z drugiej strony był wielki niedosyt, że zostaliśmy zepchnięci z fotela lidera przez Elanę. Z pracy trenera jestem oczywiście zadowolony i liczę na to, że w czerwcu, na zakończenie rozgrywek będziemy na pierwszym miejscu w tabeli.

Drużyna ma już zaplanowany okres przygotowawczy, który będzie bazą wyjściową do wiosny. Czy po za ciekawymi grami kontrolnymi możemy spodziewać się jeszcze jakiś spektakularnych wzmocnień?

To dziś pytanie nie do mnie. Odpowiedzialnym za wyszukiwanie zawodników jest dyrektor sportowy Szymon Kufel, który politykę transferową konsultuje z trenerami. Moja rola sprowadza się tutaj do ewentualnych akceptacji spraw finansowych. Jeśli chodzi o wzmocnienia to Szymon prowadzi rozmowy z zawodnikami, jednak za wcześnie, żeby mówić o tym głośno.

Piłkarsko drużyna jest bez wątpienia w stanie zawalczyć o najwyższe cele. A czy klub pod względem organizacyjnym i infrastrukturalnym jest w stanie podołać II-ligowym wymaganiom?

Trener Ozga zapewnił mnie, że piłkarsko sobie poradzimy w wyższej klasie rozgrywkowej i to jest najważniejsze. Pozostałe sprawy jesteśmy w stanie poukładać. Z całą pewnością północ Szczecina i sam Skolwin zyskałby wiele na awansie do II ligi, a dzisiejsze grono naszej „Świtowskiej rodziny” zapisałoby się złotymi zgłoskami w historii klubu.

Która z potrzeb na dzień dzisiejszy na obiekcie w Skolwinie jest najważniejsza, w której niezbędne jest wsparcie MOSRiR?

Skolwin zawsze był ostatni w realizacji inwestycji na obiektach piłkarskich w Szczecinie. To się od lat niestety nie zmienia. Szczerze powiedziawszy już się tym nie emocjonuje, jak przed laty. Zaakceptowaliśmy to wszyscy. Znaleźliśmy jednak inne rozwiązania, które postaramy się wcielić w najbliższym czasie. Bez pomocy MOSRiR-u.

Szymonek i Damianek to dwaj synowie prezesa, czy mają już zaszczepioną miłość do futbolu i błękitno-białych barw?

Staram się zaszczepić im miłość do barw klubowych i samego futbolu, a przyszłość pokaże czy pójdą w tym kierunku. Teraz trenują w żakach u trenera Mariusza Pikuły i dopingują drużynę w meczach ligowych w Skolwinie. Z dumą chodzą do szkoły i po ulicy z klubowymi emblematami na piersi, czy też owinięci szalami Świtu. Zresztą w domu – co zrozumiałe – temat klubu był i jest na porządku dziennym.

Ligową wiosnę rozpoczniecie od wyjazdu do Przodkowa, a następnie w hitowym starciu w Skolwinie zmierzycie się z Elaną Toruń, czy już teraz szykujecie na ten mecz jakaś specjalną oprawę?

Mecz z Elaną będzie szlagierem. Zapewne na obiekcie pojawi się wielu kibiców. Na meczach z czołowymi drużynami naszej ligi, a Elana jest dziś liderem, zagościły już bandy LED, co niewątpliwie jest ewenementem w tej klasie rozgrywkowej i nadaje kolorytu spotkaniom. Jednak również pracujemy już nad innymi atrakcjami, tak aby urozmaicić spotkania domowe kibicom coraz to liczniej odwiedzającym stadion przy Stołczyńskiej.

Czego życzyć Świtowi w nadchodzącym 2018 roku?

Przede wszystkim tego, żebyśmy nadal szli do przodu i rozwijali się sportowo i organizacyjnie. Najważniejszym naszym celem będzie skuteczna walka o II ligę!!!

Dziękuje za rozmowę.