Informacje ogólne

Skolwin to obecnie najbardziej na północ wysunięte osiedle Szczecina. Niegdyś podmiejska wieś, która wraz z budową Papierni, pod koniec XIX wieku, zyskała również miejski, typowo przemysłowy charakter. Zakład dominował w życiu dzielnicy przez ponad 100 lat, aż do czasu jego ostatecznej likwidacji w 2007 roku.

Dla przybysza z zewnątrz dzisiejszy obraz Skolwina nie przedstawia się ciekawie – w krajobrazie dominują posępne i obskurne stare kamienice. Jednak wielu widzi również inny, optymistyczny obraz – pięknego, cichego przedmieścia o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, od zachodu opartego na wzgórzach, skąd rozlega się wspaniały widok na Odrę i Jezioro Dąbie, od wschodu granicę stanowi Odra, będąca wraz z Jeziorem Dąbie i licznymi kanałami miejscem rekreacji dla wodniaków.

Wielu mieszkańców północnych osiedli (i nie tylko) od lat wypoczywa czynnie nad wodą, urokowi miejsca ulegają też nowi mieszkańcy, budujący domy na wzgórzach, czy też przechowujący popularne „łajby” w nadodrzańskich hangarach.

Sekcja żeglarska jest jednym z pionierów Naszego Klubu – została utworzona już w 1957 roku, początkowo zaczynając od wypożyczonych kajaków. Wraz z upływem czasu, dzięki zaangażowaniu członków i wsparciu fabryki papieru, dorobiła się solidnego zaplecza technicznego w postaci przystani i obiektów towarzyszących (hangarów, slipów itp.).

Na przełomie 1. oraz 2. dekady XXI wieku Zarząd Klubu podjął wysiłki w celu uregulowania mocno skomplikowanych kwestii organizacyjnych i majątkowych sekcji żeglarskiej jak i samej przystani, powstałych w wyniku przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju.

Efektem jest uruchomienie szkolenia dla dzieci i młodzieży, odnowienie kontaktów w Zachodniopomorskim Okręgowym Zwiazku Żeglarskim, zorganizowanie kilku udanych imprez oraz planowanie kolejnych.