III liga: Zachodniopomorskie Kluby za zakończeniem rozgrywek i utworzeniem dwóch grup II ligi

W dniu dzisiejszym z inicjatywy prezesa Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej Jana Bednarka odbyła się telekonferencja III-ligowych klubów z Pomorza Zachodniego, w której wziął udział także prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej pan Paweł Wojtala. Warto nadmienić, że Wielkopolski ZPN jest organem prowadzącym rozgrywki III ligi grupy 2 w sezonie 2019/2020.

Na spotkaniu przedstawiciele Bałtyku i Gwardii Koszalin, Chemika Police, Kotwicy Kołobrzeg, Pogoni II oraz Świtu Szczecin jednogłośnie opowiedzieli się za zakończeniem sezonu piłkarskiego 2019/20 z uwagi na obecną sytuacje związaną z pandemią koronawirusa i pozostałymi do rozegrania 16. kolejkami ligowymi. Podkreślano, że szanse na wznowienie rozgrywek, które mogłyby wystartować najwcześniej w czerwcu są znikome, a ryzyko związane z zagrożeniem dla zdrowia jest zbyt duże. Kluby były również zgodne co do sytuacji związanej z awansami i spadkami opowiadając się jednomyślnie za brakiem spadków, ale także awansem pierwszych 4 zespołów i utworzeniem w nowym sezonie dwóch 16-zespołowych grup II ligi. Prezesi Jan Bednarek oraz Paweł Wojtala zadeklarowali jednocześnie, że na wniosek klubów złożą do PZPN wniosek o rozpatrzenie przez centrale piłkarską takiej możliwości.

W tej wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w której się wszyscy znaleźliśmy uważamy, że należy stosować wyjątkowe rozwiązania. Wszyscy chcielibyśmy wrócić już do gry, jednak taka decyzja nie może zapaść pochopnie i absolutnym priorytetem musi być zdrowie zawodników i ludzi związanych z klubem. Stanowisko wypracowane przez grupę zachodniopomorskich klubów III-ligowych jest w obecnej sytuacji w naszej ocenie najmniej krzywdzące dla wszystkich zainteresowanych. Poziom sportowy rozgrywek II ligi w nowym sezonie bez cienia wątpliwości by na tym nie ucierpiał, a wręcz odwrotnie. Nie bez znaczenia pozostaje także kształt III ligi w nowym sezonie, gdzie przy 21 zespołach, kluby musiałby rozegrać aż 40 spotkań, co wiąże się z dodatkowymi kosztami w trudnym ekonomicznie dla wszystkich czasie. Należy także podziękować prezesowi Bednarkowi za wyjście z taką inicjatywą, które dowodzi że Związek nie czeka z założonymi rękami. Warto także zwrócić uwagę na solidarne i odpowiedzialne podejście prezesów klubów z Pomorza Zachodniego, którzy na pierwszym miejscu postawili zdrowie – podsumował spotkanie biorący w nim udział z ramienia Świtu dyrektor sportowy Szymon Kufel.

Przypominamy, że 11 maja Polski Związek Piłki Nożnej ma wydać decyzje dotyczącą dokończenia rozgrywek w sezonie piłkarskim 2019/2020, która jak ustalili prezesi wojewódzkich Związków Piłki Nożnej ma być jednakowa dla całego kraju.