III liga: Paweł Ozga: „Najważniejszy jest trening”

Na zakończenie rundy postanowiliśmy porozmawiać z trenerem pierwszego zespołu Świtu, Pawłem Ozgą. Zachęcamy Państwa do przeczytania ciekawej i obszernej rozmowy z ambitnym szkoleniowcem, który realizuje w północnym Szczecinie swoją pasję związaną z piłką.

Runda jesienna dobiegła końca, była to jednocześnie pierwsza runda dla Pana w roli trenera Świtu, jak trener podsumuje ten okres?

Myślę, że możemy wszyscy być zadowoleni z postępu jaki poczyniliśmy jako klub, i to na wielu płaszczyznach. Osobistą satysfakcję mam z rozwoju indywidualnego zawodników, który przełożył się na wynik zespołowy. Wielu z nich przekonało się, że trenujący więcej – ilościowo i objętościowo są w stanie (będąc w różnym wieku) zrobić krok do przodu. Cieszę się również, że ma to także odzwierciedlenie w statystykach. Najwyższe miejsce w najnowszej historii klubu, osiągnięcia i statystyki indywidualne, zainteresowanie mediów i przede wszystkim pojawianie się na naszych meczach scout’ów z renomowanych klubów.

Czy z perspektywy nie żałuje Pan swojej decyzji o objęciu sterów w Dumie Skolwina?

Oczywiście, że dziś jestem zadowolony z możliwości pracy w Świcie, a składa się na to kilka powodów: Po pierwsze; wynik sportowy – to oczywiście główne paliwo napędzające wszystkich do pracy. Po drugie; poziom organizacyjny klubu , tu piłkarze mogą naprawdę poczuć się docenieni, zaczynając od opieki medycznej, odżywek, sprzętu treningowego po zaangażowanie osób które pracują na to, aby zawodnicy byli w dobrej formie i skupieni tylko na tym co najważniejsze, czyli treningach i meczach. Po trzecie; Odległość od domu. Po czwarte; współpraca z ludźmi merytorycznie przygotowanymi do działania, z pasją i chęcią rozwoju! I po piąte to moja rodzina może być na naszych meczach a ja pracuję w moim mieście!

Przed sezonem postawa Świtu była wielką niewiadomą, tymczasem na półmetku rozgrywek drużyna ma na swoim koncie 36 punktów i może poszczycić się najlepszym bilansem bramkowym (36-13). Czy jest Pan zadowolony z tego rezultatu i miejsca w tabeli?

Czy jestem zadowolony? Nie! Można było z tej rundy wyciągnąć więcej. Nie było zespołu, który by nas zdominował lub byłby zdecydowanie lepszy. Bałtyk Gdynia – lepsza dyspozycja dnia i tam nie daliśmy rady zwyciężyć. W pozostałych spotkaniach byliśmy równorzędnym zespołem albo lepszym, a w wielu meczach zdecydowanie lepszym. Stąd mój niedosyt na stratę punktów w Koninie, Toruniu, Jarocinie…czy z rezerwami Lecha. 6 punktów więcej dałoby mi satysfakcję. Z drugiej jednak strony jestem zadowolony, wywróciliśmy z trenerami do góry nogami styl gry, ustawienie, nastawienie i to się sprawdziło! Nawet kilku „minimalistów” w drużynie przekonało się, że można więcej i lepiej pracować.

Zima zapowiada się bardzo pracowicie w Waszym wykonaniu, czy może trener coś więcej zdradzić odnośnie planów przygotowań do rundy rewanżowej?

Zima będzie intensywna ale bez przesady. Nie chcemy udowadniać zawodnikom, że potrafimy im wstawić mocno…oni to wiedzą. Zima będzie okresem pracy indywidualnej, piłkarze w podsumowaniu jesieni dostali od nas wskazówki na temat deficytów oraz rezerw jakie mają i chcemy z nich to wydobyć! Całą rundę pracowaliśmy intensywnie, więc obciążenia nie będą wielkim wyzwaniem. Chcemy być lepsi taktycznie, zamierzamy podnieść poziom umiejętności indywidualnych, resztę zrobi rywalizacja o miejsce w podstawowym składzie. Bez specjalnej 'napinki’. Jesteś słabszy, nie dajesz z siebie wszystkiego to nie będziesz grać w Świcie. Mamy młody, ambitny team, więc czego chcieć więcej? Solidny trening to podstawa.
Natomiast w planach mamy dwa turnieje halowe w Niemczech (Schwedt oraz Torgelow), a także gry sparingowe z rywalami z różnych szczebli rozgrywkowych. Oczywiście wielkim plusem jest możliwość wyjazdu na zgrupowanie, które odbędzie się w Międzyzdrojach. Mimo wszystko jeszcze raz podkreślam, że najważniejszym punktem i tak będą jednostki treningowe.

Ostatnio do Klubu z północnego Szczecina dołączył Adam Nagórski, bramkostrzelny napastnik z którym świetnie znacie się z Vinety Wolin. Czy jest trener zadowolony, że Adam zdecydował się podjąć rękawice w Świcie?

Jeśli wszystko będzie wykonywane przez Adama na 110% to wszyscy będziemy mieli z tego korzyść. On zdobędzie wiele bramek, drużyna skorzysta wykorzystując jego potencjał, a dodatkowo piłkarz przypomni swoje nazwisko w Polsce i być może jakiś mądry trener przejrzy na oczy i da mu szansę na szczeblu centralnym. Jestem bardzo zadowolony, bo znam potencjał Adama, i w Świcie będzie miał możliwość skupić się tylko na grze, czego ostatnio brakowało. Jest zbyt dobrym zawodnikiem żeby nie grać wyżej! Obyśmy pod koniec czerwca mogli wspólnie to świętować.

Czy możemy spodziewać się jeszcze jakiś innych ruchów transferowych? Może równie spektakularnych?

Potrzebujemy jeszcze wzmocnić rywalizację na dwóch pozycjach więc transfery być muszą. Bez dwóch zdań. Jesteśmy zwolennikami rotacji na boisku i w szatni. Piłkarze muszą być świadomi tego, że nie są pewniakami, wtedy wymagają od siebie więcej i łatwiej się pracuje. Rywalizacja jest najlepszym narzędziem w rękach trenerów. Mamy już dość silną kadrę jak na trzecią ligę, przyjścia Adama jeszcze ją wzmocni. Mam nadzieję, że wraz z prezesem i dyrektorem sportowym, znając ich ambitne podejście i kompetencje uda nam się dopiąć kolejnych dwóch piłkarzy. I to nam w zupełności wystarczy. Jeszcze raz powtórzę, że Ci zawodnicy i ta drużyna ma jeszcze rezerwy.

Na mecze Świtu przychodzi coraz to więcej kibiców, którzy są obecni nie tylko u siebie, ale również na wyjazdach, jak chociażby ostatnio we Wronkach, gdzie pojawił się również transparent z życzeniami urodzinowymi dla trenera. Czy atmosfera na trybunach pomaga w prowadzeniu zespołu oraz czy wiosną możemy spodziewać się jeszcze większej liczby fanów na trybunach?

Mam nadzieję i po cichu marzę o tym żeby na Świcie była taki licznie i żywiołowo dopingująca publiczność, żeby mnie zagłuszyć, nie będzie słychać moich podpowiedzi i wskazówek, wtedy zawodnicy będą mogli wziąć większa odpowiedzialność na siebie. Mój charakter i temperament jest taki a nie inny, że koryguję działania boiskowe na bieżąco. Jak będzie większa ilość fanów, głośno dopingujących to może to zmienię wiedząc, że zawodnicy mnie nie słyszą  ?.
A tak na poważnie to bardzo cieszę się, że kibice wrócili, dopingują, jeżdżą i wspierają naszą drużynę. Chłopakom lepiej się gra, wiedząc, że na trybunach ktoś im pomaga i jest z nimi. To samo tyczy się rodzin czy najbliższych. Poziom motywacji jest jeszcze większy gdy z bliska ogląda Cię tata, mama, brat czy dziewczyna. No i mój ukochany mały kibic Antoś. Dlatego dziękuję naszym kibicom i zachęcam do jeszcze liczniejszego odwiedzania stadionu przy Stołczyńskiej 100!

Czy korzystając z okazji chciałby trener kogoś pozdrowić?

Jasne – pozdrawiam i dziękuję współpracownikom, trenerom Rafałowi Jabłonowskiemu i Jackowi Chyle, którzy stają zawsze na wysokości zadania, nakręcają mnie do jeszcze większego wysiłku i wykonują świetną robotę. Naszej niezastąpionej opiece medycznej – Natalii Tomskiej i Darkowi Dalke, dzięki których pracy nie mamy praktycznie żadnych kontuzji. Generalnie wszystkim którzy pracują na rozwój klubu. Ich pozdrawiam i dziękuję! A ponadto oczywiście moich najbliższych, dzięki nim realizuję swoją pasję i skupiam się by być lepszym trenerem każdego dnia.

No i pozdrawiam jeszcze chłopaków z FASE, oby zasilali mocne kluby z drugoligowym Świtem włącznie i moich byłych piłkarzy z Vinety – wszystkich. Dzięki nim miałem wiele satysfakcji z tego co robiłem.

Dziękuje za rozmowę.